KONULAR
  Başarıya Giden Yol
  Beden Dili
  Beyin Fırtınası
  Bilinçaltı
  Bunları Biliyor musunuz?
  Depresyon
  Dikkat ve Konsantrasyon
  Düşünce Gücü
  Engelli Psikolojisi
  Etkili İletişim
  Filozoflar
  Fıkralar
  Hafıza Gelişimi
  Her Yerde Psikoloji
  Hikayeler
  Hipnoz
  Hızlı Okuma
  İş Dünyası
  Izle Harekete Geç
  Kadın ve Psikoloji
  Karikatür Alemi
  Kitap Dünyası
  Makaleler
  Meslek Rehberi
  NLP ve Teknikleri
  Ödev Arsivi
  ÖSS Rehberi
  Özgüven
  Özel Öğrenme Güçlüğü
  Psikolojik Deneyler
  Psikolojik Hastalıklar
  Psikolojide Kavramlar
  PsikoSinema
  Psikoterapi
  Sunular
  Şiirler
  Teori ve Öneriler
  Yaşanmış Başarı Öyküleri
  Zeka Soruları

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı
Şifre
  Hatırla
 
Yeni üyelik
Şifremi unuttum

PSIKOLOJI

HABER HATTI
Sitemizdeki gelişmelerden haberdar olmak için maillistimize kaydolun.

İSTATİSTİKLER
Ziyaretçi
  »  Bugün : 628
  »  Toplam : 4058254
Toplam
  »  1302 Üye
  »  2330 Konu
  »  793 Haber
  »  4 Duyuru
  »  1780 Dosya
  »  478 Resim
  »  632 Ziyaretçi Görüşü
  »  1512 Maillist Üyesi
Online
  Online 6 Ziyaretçi Var

Created by Nergiss Media


Son 10 yil içerisinde yapilan arastirmalar, evliliklerinin % 50 sinin ilk 5 yil içerisinde bittigini, ilk 1 senede biten evliliklerin ise giderek arttigini gösteriyor. Iste uzmanindan evlilik öncesi öneriler...

Kimileri evlilik için askin yeterli oldugunu savunurken, kimileri aslinda mutlu evliliklerin sirrinin es ile iyi iletisim içinde olmak oldugunu savunuyor.

Aileniz size es seçmede en önemli olan seyin sizinle ayni deger yargilarina sahip biriyle evlenmek oldugunu söyleyebilir. Arkadaslariniz askin bütün sorunlari giderecegini söyleyebilir.

Bugünlerde herkes evlilik düsünen çiftlere çesitli tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeler ne tam olarak dogru, ne de tam olarak yanlistir.

Son 10 yil içerisinde yapilan arastirmalar, evliliklerinin % 50 sinin ilk 5 yil içerisinde bittigini, ilk 1 senede biten evliliklerin ise giderek arttigini gösteriyor. O halde bir evliligin basarili olup olmayacagini belirleyen faktörler nelerdir? Hangi çiftler evlenmemelilerdir? Evlilige hazir oldugunuzu nasil anlarsiniz? Ciddi bir iliski içindeki çiftler evlilik, ayrilik ya da birlikteliklerini oldugu gibi tutma kararini nasil almalidirlar?

Tatmin Edici bir Evliligi Belirleyen Faktörler

Evlilik üzerine çalismalar yapan uzmanlar, bir evliligin gelecekte nasil olacagini belirleyen pek çok faktör bulmuslardir. Bu faktörler “evlilik üçgeni” olarak adlandirilan üçgen bir model çerçevesinde incelenebilir. Bu modeldeki 3 ana özellik sunlardir:

1) Bireysel Özellikleri

Bireylerin kisilik özellikleri, saglikli bir duygusal yasama sahip olup olmadiklari, degerleri, inançlari ve tavirlari. Bu özelliklerden birkaçi: esneklik ve kendine saygi (olumlu faktörler), depresif ruh hali ve dürtüleriyle hareket etme (olumsuz faktörler), kisilerarasi iliskiler (kendine güven) ve evlilik hakkinda gerçekçi inançlarin olmasi.

2) Çift Özellikleri

Çiftler arasi iletisim ve çatisma çözme becerileri, çiftin ne kadar zamandir tanistiklari ve birbirlerini ne kadar iyi tanidiklari, ortak degerlere ve hedeflere sahip olma (olumlu faktörler) ve evlilik denemesi olarak çiftin beraber yasamasi (olumsuz faktör)

3) Bireylerin ve Iliskinin Içinde Bulundugu Sartlar

Çiftlerin aile geçmislerinin özellikleri (önceki evlilikleri, eger varsa bu evlilikten olan çocuklari, bireylerin kendi ebeveynlerinin evlilik kalitesi, ailelerindeki iletisim kalitesi, evlenme yasi, ebeveynlerin ya da arkadaslarin evlilige onay verip vermemeleri).

Kendinizi ve Iliskinizi Degerlendirin

Ilk adim yukarida belirtilen faktörleri anlamak ve incelemektir. Ikinci adim bu faktörleri kendiniz ve iliskiniz açisindan degerlendirmektir. Bunu degerlendirmenin en etkili ve kolay yolu Evlilik Öncesi Degerlendirme Envanterleri´ni doldurmak ve sonuçlari partnerinizle beraber degerlendirmenizdir. Yurt disinda yaygin olarak kullanilan envanterlerin bazilari FOCCUS, RELATE ve PREPARE´dir.

Ülkemizde de Evlilik uyumunu degerlendirmek için Çiftler Arasi Uyum Ölçegi (DAS) kullanilmaktadir.

Evlilik Öncesi Danismanlik

Evlilik öncesi danismanlik almak çesitli alanlarda çiftlere yardimci olabilir.

1) Iletisim Becerilerini Gelistirmek

Etkin bir sekilde karsidakini dinleyebilmek, onun anlatmak istedigi seyi anlayabilmek bazi kisiler için gelistirilmesi gereken bir özellik olabilir. Iletisimi kuvvetli bir çift, ortaya çikan sorunlari tartismak ve çözmek konusunda daha basarilidir. Çiftler arasinda “duygusal anlamda güvenme” yi saglayan en önemli faktörlerden biri çiftin iyi bir iletisim içinde olmasidir.

2) Çiftlerin Birbirinden Beklentilerinin Tartisilmasi

Evli çiftlerin rol dagilimi konusunda evlenmeden önce hiç konusmamis olmalari sikça rastlanan bir durumdur. Is, ev ekonomisinin idare edilmesi, ev islerinin dagilimi, ebeveynlikle ilgili sorumluluklarin paylasilmasi, yani genel olarak evlilikte kimin ne yapacagi sorusu evlilik öncesi konusulmasi gerek konulardir. Çiftlerin birbirinden beklentilerini açik ve dürüst bir sekilde dile getirmeleri evlilik boyunca bu konuda çikabilecek sorunlari önlemede önemli bir rol oynar.

3) Çatisma Çözme Becerilerinin Ögrenilmesi

Hiç kimse evliliginde çatisma yasayacagini düsünmez. Gerçekte ise bir çift evlilikleri boyunca çöpü kimin atacagi kadar basit anlasmazliklardan tutun da duygusal anlamda çiftleri yipratan daha büyük sorunlara kadar birçok çatisma yasarlar. Bu çatismalari içinden çikilmaz bir hal almadan çözebilmek, sorunlara yapici çözümler üretebilmek ve tartisma ile geçen zamani önemli ölçüde azaltmak için çok etkili yollar vardir. Evlilik üzerine önemli çalismalari bulunan John Gottman´in arastirmalari, çatisma çözme becerileri gelistirmis çiftlerin digerlerine oranla daha az bosandiklarini göstermistir.

4) Iliski Dengesinin Kurulmasi

Iliskide “sana” “bana” ve “bize” ne kadar ilgi ve dikkat gösteriliyor? Bu anlamda dengesini kaybetmis bir iliskide (mesela iliskide her zaman eslerden birinin istekleri ve beklentileri önemliyken digerinin istekleri ve beklentileri karsilanmiyor ve sürekli göz ardi ediliyorsa) birçok sorunla karsilasilmasi sürpriz degildir. Bu baglamda çiftler birbirleri ve iliskileri için faydali olabilecek çözümlere gitmelidirler.

5) Bireylerin aile sorunlarinin belirlenmesi

Nasil davranmamiz, sorunlarla nasil basa çikmamiz, sevgimizi nasil gösterdigimiz gibi daha birçok davranisimiz, aslinda erken yasta ailemizden, ebeveynlerimizden ve bizim için önemli olan baska kisilerden gördüklerimiz ve ögrendiklerimiz dogrultusunda sekillenir. Eger bir kisi kendi ailesinde çokça çatisma ve sevgisizlik görmüsse, bunun kisinin evliligine nasil etki ettigine bakmak önemlidir. Kendi ailelerinde yasanan olumsuzluklari kendi evliliklerinde de tekrar eden bireyler, bu baglantiyi anlayabilirlerse, tekrar eden ögrenilmis favranislarini daha kolay durdurabilmektedirler.

6) Kisisel, Ailevi ve Çift olarak hedefler gelistirmek

Birçok evli çift kendileriyle, aileleriyle ya da iliskileriyle ilgili hedeflerini tartismazlar. 5 yil sonra hayatinizda nerde olmak istiyorsunuz? Çocuk yapmaya hazir misiniz? Kaç tane çocuk istiyorsunuz? Çocuk sahibi olmak için en uygun zaman ne zaman? Bunun gibi birçok soru çiftlerin üzerinde konusmasi ve tartismasi gereken konulardir.

Evlilik aslinda üzerinde çalisilmasi, emek verilmesi gereken bir kurumdur. Iliskiler ve kisiler zaman içerisinde degisebilir, önemli olan çiftlerin bu degisikliklere nasil uyum sagladiklaridir.

Günümüzde bosanma orani çok yükselmistir. Amerika´da %50 olan bosanma orani, Türkiye´de bu kadar yüksek olmamakla beraber son yillarda oldukça artmistir. Evliligi düsünen çiftler, evlilik öncesi birbirlerini tanimak için ne kadar çaba sarf ederlerse, evlilikte sorun yasama ve bosanma ihtimalini o oranda düsürmüs olurlar.

Evlilik öncesi danismanlik almak çiftlerin iliskileriyle ilgili halihazirda yasadiklari sorunlarin çözümünde ve saglikli bir evlilik kurmalarinda büyük destek saglamaktadir. Evlilik öncesi danismanlik almis birçok çift seanslardan sonra iletisim becerilerini gelistirdiklerini ve ileride evlilikte çikabilecek sorunlara karsi daha olumlu bir tavir benimsediklerini belirtmislerdir.


22.07.2009 - Okunma : 1324

Ana Sayfaya Dön Yukarı Çık Arkadaşına GönderBu habere yorum yazmak için
üye girişi yapmalısınız.» Gençleri takdir etmek onları şımartır mı? (21.07.2012)
» Öfke Gerekli! Ama Nasıl Kontrol Edilebilir? (21.07.2012)
» Evlilik Korkusunun Nedenleri ve Belirtileri (21.07.2012)
» Sakin Bebeklerin Sırrı Babada (21.07.2012)
» Evlilikler Depresyon Nedeniyle Son Bulabilir (23.03.2012)
» İnatçı Bebekler Zeki Oluyor (23.03.2012)
» Türkiye´de Depresyon İlaçlarının Kullanımı Artıyor (23.03.2012)
» Aşırı Makyaj Manik Depresyon Belirtisi Olabilir! (23.03.2012)
» Çizgi Filmlerde Bilinçaltına Farklı Mesajlar Veriliyor (23.03.2012)
» Engelli Çocukların Öfke Nöbetleri (21.06.2011)
» Hayatın ve İşinizin Zorluklarına Karşı Ne Kadar Dayanıklısınız? (21.06.2011)
» Dünyanın Ruh Sağlığı Ne Durumda? (21.06.2011)
» Yeni Nesil Babalar Fazla Toleranslı (21.06.2011)
» Psikolojik Bakımdan Sağlıklı İnsanın Özellikleri (21.06.2011)
» İletişimde Erkekler Görünene Kadınlar Anlama Değer Verir (06.06.2011)
» Meslek Seçiminde Nelere Dikat Edilmeli? (06.06.2011)
» Yalnızlık Beyin Hücrelerine İyi Gelmiyor! (06.06.2011)
» Kalp Çarpıntıları Psikolojik Kökenli Olabilir (24.05.2011)
» Depresyon Ekenler Huzur Biçiyor (24.05.2011)
» Modern Yaşam Çocukları Güçsüzleştirdi (24.05.2011)
MENÜ
  ZED Hakkinda
  Eğitim Hizmetleri
  Resimler
  Sorun-Cevaplayalım
  Sizden Gelenler
  Site Haritası
  İletişim

DUYURULAR
» GAZİANTEP ŞUBEMİZ AÇILMIŞTIR.

ANKET
Hayatınızın herhangi bir döneminde bağımlılık yapan bir madde kullandınız mı?

Sigara kullanıyorum
Sigara kullandım, artık kullanmıyorum
Alkol kullanıyorum
Alkol kullandım, artık kullanmıyorum
Uyuşturucu kullanıyorum
Uyuşturucu kullandım, artık kullanmıyorum
Bağımlılık yapan hiçbir madde kullanmadım


4351 kişi oyladı.
 
Şenlikköy Mahallesi, Kırserdar Sokak, No: 53A Daire:2 Florya / Bakırköy / İstanbul
Tel :+90 (212) 583 19 66-72 (pbx) Faks: +90 (212) 583 19 68
E-Posta: danisman@zeded.com